Orchidėjos ir jų priežiūra

Orchidėjos ir jų priežiūra

Dedikacija.

Savo pirmą įrašą skiriu tėčiui, kuris visada augino daug gėlių ir leido pajusti bei pamatyti jų grožį.

Su ta meile gėlėms ir aš visada einu per gyvenimą, kiekvieną dieną…

                            

Atrodo, jog daug ką nori įrodyti sau ir pasauliui, o ištikrųjų paaiškėja, kad tiesiog savo tėvams, kad esi vertingas, kad esi panašus į juos, kad tokiu būdu sieki jų pripažinimo ir įvertinimo. Dėl to buvo baigti du aukštieji mokslai su kardinaliai skirtingomis kryptimis (menotyra ir teisė). Tas pripažinimo ir įvertinimo siekis buvo apakinęs mane daugeliui metų. Tačiau džiaugiuosi, kad su branda ateina ir išsigryninimas, ko aš pati noriu, kas man yra svarbu, kas man yra prasminga. O tai, pasirodo, visada buvo šalia manęs, tik atrodė nerimta… Šalia manęs visada buvo augalai. Kol gyvenau bute, visos palangės ir įmanomos vietos ant grindų buvo nustatytos gėlėmis, apdalintos draugės ir giminaičiai.

Teisės studijų baigimo proga iš tėčio dovanų gavau orchidėją falenopsį (phalaenopsis). Tai viena iš pirmųjų mano orchidėjų, kuri su manimi jau beveik dešimtmetį. Tėčio jau nebėra tarp mūsų, o ji vis džiugina ir džiugina savo žiedais ir primena tą, kuris dovanojo.

Tikrai, daug kam patinka orchidėjos dėl gražių ir ilgai žydinčių žiedų bei lengvos priežiūros. Mano visos turimos orchidėjos yra falenopsiai, tikriausiai kaip ir pas daugumą, nes jos labiausiai išpopuliarėjusios ir jų tikrai galima rasti vos ne kiekviename prekybos centre.

Labai įstrigo vienas patarimas, kurį perskaičiau internete, kad orchidėja augindama žiedyną, atiduoda visą energiją ir nelieka jėgų naujam augimui, todėl orchidėjos gali būti trumpaamžiškesnės už kitus augalus. O kad taip neatsitiktų ir jei Jūs labai mylite savo augalą, tai prieš jam leidžiant žiedų stiebą, leiskite užauginti bent 3 ar 4 lapus. Pastebėjus augantį žiedų stiebelį, jį nukirpkite, kad mylima orchidėja sustiprėtų ir išaugintų naujų lapų.

Šioms orchidėjoms patinka šviesa, tačiau ne tiesioginiai saulės spinduliai, nes jie gali nudeginti ir išblukinti. Saviškes aš įtaisiau į puikią vietą ant knygų lentynos. Čia nepasiekia tiesioginė saulė, bet yra pakankamai šviesu, o žiedynai visada atsisukę į mus.

Orchidėjos ant lentynos

Auginant orchidėjas, visada labiausiai rekomenduojama jas sodinti į permatomą, turintį daug drenažo skylių vazoną. Tokiame, iš tiesų, geriau yra pastebėti, kada jau laikas jas sudrėkinti. Aš jas esu susodinusi į permatomus plastmasinius vazonus, tačiau kai kurie yra įstatyti į stiklines vazas, o kiti – į metalinius indelius gautus iš tėčio (turiu didelį įtarimą, kad jis juos pirko sendaikčių turguje). Kai orchidėjų šaknys tampa sidabrinės, blizgančios, tuomet laistau, bet įprastai tai išeina vieną kartą į savaitę. Žiemą, kuomet yra vėsiau, gali tekti tai daryti dar rečiau. Gausiai sudrėkintos jos pasidaro žalios spalvos. Tos šaknys, kurios išlindusios iš substrato visada bus pilkesnės, nes čia nėra kas sulaiko drėgmę. Prieš laistant visada pažiūriu į šaknis vazonėlio viduje.

Persodinu retai, kai šaknys nebetelpa vazonėlyje. Orchidėjoms reikia specialaus substrasto, kuris būtų lengvas, purus, prisotintas oro (tai rupiai smulkintos pušų žievės, keramzitas, medžio anglys). Orchidėjos bene vienintelės gėlės, kurias nusipirkęs gali nepersodinti, nes jos jau būna pasodintos tinkamame substrate ir belieka tik susirasti gražų indą, į kurį įstatysite, ir ja džiaugtis. Persodinant išimu orchidėją iš vazono, kartais turiu nukirpti tas šaknis, kurios išaugo pro drenažo skylutes, atsargiai nuimu visus substrato likučius, nukarpau nebegyvas pajuodavusias šaknis. Jei šaknų labai daug, tuomet dairausi didesnio vazono į kurį persodinsiu. Beriu šiek tiek naujo substrato ant dugno ir įtaisau orchidėjų šaknis. Prilaikydama orchidėją, beriu substratą vis pastuksendama ir pamaigydama vazonėlį, kad substrato gabaliukai patektų visur, kur dar liko tarpai.

Kaip ir kiekvieną augalą, orchidėjas irgi reikia pastiprinti. Aš savo falenopsius stiprinu ARIES® homeopatiniu orchidėjų eliksyru, kuris skirtas visų rūšių orchidėjų priežiūrai ir jų nuostabiems žiedams. Eliksyras yra paruoštas naudojimui, belieka jį gerai suplakti prieš purškiant. Eliksyru vienodai sudrėkinu visa augalą, išskyrus žiedus ir naudoju visus metus. Kai orchidėja aktyviai auga (formuoja naujas šaknis, lapus ar žiedus) apipurškiu kas 1-2 savaites, o kai žydi ir iš karto po žydėjimo – kas 2-3 savaites.

 

Linkiu gražios dienos ir puikių įkvėpimų!

 

Dovilė

Atsakyti

Visi laukai yra privalomi

Vardas:
El. paštas: (Nerodoma)
Komentaras:
Kodo tipas