Kambarinių augalų tendencijos 2019

Kambarinių augalų tendencijos 2019

Iki vakar dienos, nuoširdžiai sakau, niekada nesusimąsčiau, kad augalai irgi turi tendencijas. Vakar šmėstelėjo mintis, kad yra drabužių tendencijos, interjero dizaino, net ir maisto yra. O kaip su augalais? Pradėjau ieškoti ir buvau maloniai nustebinta, kad yra ir augalų tendencijos. Šiais laikais, egzistuojant Instagram ir Pinterest, įtakingiausia augalų tendencijų formuotoja tapo socialinė žiniasklaida. Socialiniai tinklai išpopuliarina augalus į naujas aukštumas, parodydami gražias augalų nuotraukas interjere. Mes taip pat vis dažniau atsigręžiame į gamtą, į organišką augalų išvaizdą ir norime tos gamtos dalelę turėti savo namuose, įtraukiant augalus į savo gyvenimą.

Jau turbūt nei vienam augalų mylėtojui nėra paslaptis, kad 2018 karaliavo Pilėjos (Pilea peperomioides), kinietiški pinigų medžiai. Apie jas plačiau rašiau čia. Panašu, kad ir šiais metais jos išliks ganėtinai populiarios, bet pamažu turėtų užleisti vietą Peperomijoms (Peperomia).

peperomija

/Peperomija, kurią auginu apie 11 metų/

Įdomi kambarinių augalų tendencija, kuri neapima kažkokio konkretaus augalo, yra tendencija kolekcionuoti augalo visas rūšis. Kai pradedi domėtis, apima didelė nuostaba, kokių tik lapų, spalvų, faktūrų, aukščių ir dydžių gali pasiūlyti augalas bendriniu pavadinimu.

Atsižvelgiant į prognozes, trumpai apibūdinsiu augalo poreikius, kad jais vadovaujantis, galima būtų įsivaizduoti, kur namuose jam būtų tinkamiausia vieta, o suvedus lotynišką augalo pavadinimą internete arba paspaudus ant lotyniško pavadinimo tekste, galima pažiūrėti kiek įvairiausių rūšių turi augalas.

Peperomija (Peperomia) yra labai nereikli, nemėgsta tiesioginės saulės, tačiau augalams su margais lapais labiau patiks šviesesnė vieta, o žaliais lapais – mažiau apšviesta. Laistoma saikingai.

Paparčiai arba kitaip Šertvūnai (Polypodiophyta) kambarius puošia savo puošniais lapais. Jie labai tiks menkiau apšviestose vietose – ant lentynų, stovų ar pakabinti, nes nepakenčia tiesioginės saulės. Mėgsta drėgną orą ir drėgną dirvožemį. Sausą orą labiau pakenčia Plačiaragis (Platycerium), nes jo lapus apsaugo vaškinis sluoksnis.

Paparčiai: Adijantas (Adiantum), Lizdinė kalnarūtė (Aspleinium nidus), Unksmenė (Blechnum), Davalija (Davallia), Ilgalapis inkstpapartis (Nephropelis exaltata), Pelėja (Pellaea).

plačiaragis

/Plačiaragis mano draugės Lauros namuose/

Monstera (Monstera variegata) įvairių spalvų ir tekstūrų. Jai patiks šviesi vieta ar šiek tiek paunksmė, drėgnas ir šiltas oras bei saikingas laistymas.

Karolinė žilė (Senecio) yra svyrantis augalas ant kurio ūglių, lyg perlai karoliuose, rikiuojasi apvalūs ar pailgi lapai. Karolinė žilė nėra labai reikli, jai patiks šviesi, nuo kaitrių saulės spindulių apsaugota vieta ir saikingas laistymas.

Vėzdūnė (Spathiphyllum) – ją tinka auginti mažiau apšviestose vietose, pakenčia net ir pavėsį, lengvai prisitaiko prie įvairaus šviesos intensyvumo. Laistoma gausiai ir dažnai, žiemą – saikingiau, bet žemė turi būti nuolat drėgna.

Chlorofitas (Chlorophytum) labai gajus ir nereiklus augalas, jam patiks šviesi vieta, o žemė nuolat drėgna. Yra žalialapių, dryžuotų ir net garbanotų veislių.

Singonis (Syngoniumyra puošnus vijoklinis augalas. Mėgsta būti purškiamas ir laistomas visus metus vienodai gausiai. Patiks šviesi vieta, o jei lapai žali – tuomet pusiau ūksminga.

Sansevjera (Sansevieria) yra nepaprastai ištverminga ir nebijo vandens tiesiai iš krano. Patiks šviesi, saulėta vieta margalapėms trijuostėms veislėms, o žalialapėms – pusiau ūksminga vieta. Laistymas saikingas.

Fikusas (Ficus) mėgsta labai šviesią vietą, saikingą laistymą (tarp laistymų žemė turi pradžiūti) ir apipurškimą.

Filodendras (Philodendron) –jam tiks ūksminga vieta, drėgna žemė ir kuo dažnesnis purškimas, kai pradeda leisti ūglius.

Difenbachija (Dieffenbachia) nemėgsta tiesioginės saulės, todėl geriausiai augs šviesioje ar pusiau ūksmingoje vietoje. Mėgsta drėgną patalpos orą arba dažną purškimą, gausų laistymą (žiemą lieti šiek tiek mažiau).

Aglaonema (Aglaonema) puikiai augs tik paunksmėje. Ji reiklesnė priežiūrai, nes žemė turi būti šilta (palangė žiemos metu gali nepatikti), oras drėgnas, tačiau lapų purkšti negalima, nes atsiras dėmės.

 

Labai daug iš šių, išvardintų augalų yra retro stiliaus, iš 60-ųjų, 70-ųjų metų. Juos augino mūsų tėvai ir seneliai, o šiandieną su nauja jėga jie vėl veržiasi į mūsų namus.

Iš prognozuojamų madingų augalų yra ir labai naudingų augalų, kurie švarina patalpų orą, mažina teršalų kiekį ir vien dėl to juos verta auginti:

Fikusai,

Filodendrai,

Vėzdūnės,

Chlorofitai,

Sansevjeros.

Lengvai ir nesudėtingai auginami yra šie augalai: 

Chlorofitas,

Vėzdūnė,

Peperomija,

Pilėja,

Sansevjera.

Augalų tendencijos nereiškia, kad dabar turėtume išmesti visus kitus savo augalus, priešingai, augalų tendencijos padės atrasti ar papildyti namus žaliaisiais gražuoliais arba senai auginamą augalą pamatyti naujomis akimis. Naujomis akimis pamačiau Pilėją, kurią auginu labai daug metų ir per tiek laiko buvo spėjusi pabosti. O peržvelgusi šių metų tendencijas supratau, kad ir toliau norėsiu Monsteros, Karolinės žilės, Plačiaragio ir visai šiuo metu nemadingos Aspidistros (Aspidistra elator).

Mano namuose, be kitų augalų, auga Fikusas, Vėzdūnė, Singonis, Chlorofitai, Pilėja, Peperomijos, Sansevjeros.

Labiausiai man patikusi 2019 metų augalų tendencija yra kolekcionavimas vienos rūšies augalų. Mintis susikolekcionuoti vienos rūšies augalus man kirbėjo jau kuris laikas ir labiausiai tą norėčiau padaryti su Sansevjeromis.

sansevjera

/Nepaisant 2019 metų tendencijos, jau pradėtos kolekcionuoti Sansevjeros/

 

O kaip Jūs? Ar pasiduodate kokioms nors tendencijoms, nebūtinai augalų?

 

Dovilė

 

P.S. Susitinkam ne tik tinklaraščio tekstuose, bet ir Instagram arba Facebook!

Atsakyti

Visi laukai yra privalomi

Vardas:
El. paštas: (Nerodoma)
Komentaras:
Kodo tipas