Kaip tręšti kambarinius augalus

Kaip tręšti kambarinius augalus

Kai augalą persodiname, jam maistinių medžiagų žemėje pakanka labai neilgą laiką. Kad augalas nepradėtų vargti (tai pamatome, kai augalo lapai pradeda geltonuoti, jis lėčiau auga arba iš vis sustoja augęs, nebežydi) ir silpti (nusilpęs augalas tampa nebeatsparus ligoms), jį būtina tręšti papildant žemę, kurioje auga, maistingosiomis medžiagomis ir naudingaisiais organizmais. Tą geriausiai daro natūralios ir ekologiškos trąšos, bet apie viską nuo pradžių...

Nuo XIX a. vis daugiau žmonių persikelia gyventi į miestus. Nuo tada tikriausiai ir galima manyti, kad namuose ėmė plisti kambariniai augalai. Namai mieste paprastai neturėjo sodo, todėl miestiečiai pradeda auginti augalus butuose, nes kambariniai augalai gerina orą ir pagyvina gyvenamą erdvę. Tačiau norint augalais mėgautis ilgą laiką, jiems reikia tinkamos priežiūros ir būtiniausių sąlygų.

Tarp būtiniausių sąlygų gerai augti augalams kambaryje, papuola maistingosios medžiagos. Kitos sąlygos yra pakankama šviesa, temperatūra, vanduo ir kartais oro drėgmė. Šios sąlygos yra būtinos, kad augalas ne egziztuotų, bet augtų ir bujotų. Gražaus ir išvaizdaus augalo augimui būtina derinti visas šias sąlygas. Jei augalas auga šviesesnėje vietoje, reiškia, kad jis augs greičiau. O augant greičiau, jam prireiks daugiau vandens ir tinkamų trąšų. Jei augalas yra laikomas ne tokioje šviesioje vietoje, tuomet jis turės mažiau augimą skatinančių poreikių.

Kuo šviesesnėse ir šiltesnėse sąlygose auga augalas, tuo daugiau jam reikės vandens. Vėsiai laikomą augalą reikia stengtis neperlieti. Vanduo – labai svarbi augalo augimo sąlyga. Vanduo perneša ir pripildo kiekvieną augalo ląstelę maistingosiomis medžiagomis.

Augalus tręšti būtina, nes vazone naujai pasodintas augalas jam būtinų maistinių medžiagų gaus tik maksimum dviems mėnesiams, o kitas persodinimas bus tik už 1 metų (greitai augantiems augalams) ar 2–3 metų (lėtai augantiems augalams). Netręšiami augalai ims lėčiau augti arba visai sustos, nežydės ir praras savo dekoratyvią išvaizdą. Nusilpusį augalą dažniau užklumpa įvairios ligos. Todėl augimo laikotarpiu, augalams būtina užtikrinti svarbias maistines medžiagas, kad jie augtų sveiki ir stiprūs.

Ant trąšų pakuočių dažniausiai galima pamatyti N-P-K raides. Šios raidės ir skaičius prie jų parodo trąšose esančių, pagrindinių elementų santykį, išreikštą procentais.

N – azotas, jis būtinas augalų augimui. Azotas dalyvauja formuojantis augaluose baltymų molekulėms ir padeda  fotosintezės procesui, nes yra svarbi chlorofilo sudedamoji dalis. Augalui pakanka azoto, kai jo lapai yra sodrios žalios spalvos, o viršūnės puošiasi sparčiai augančiais ūgliais. Kai trūksta azoto, augalas lėčiau auga ir jo lapai geltonuoja.

P – fosforas, jis skatina šaknų, pumpurų, žiedų ir vaisių augimą. Fosforas yra gyvybiškai svarbus elementas augimo procese, jis dalyvauja maisto medžiagų apykaitos, ląstelių dalijimosi ir dauginimosi procesuose. Fosforas dalyvauja azoto junginių apykaitoje, todėl trąšose suderinamas azoto ir fosforo balansas.

K – kalis, jis pagerina augalų bendrą gyvybingumą. Kalio dėka pagreitėja fotosintezė, gerėja šaknų sistemos vystymasis, didėja augalo atsparumas ligoms. Trūkstant kalio sustoja augalo vystymąsis ir susilpnėja pats augalas.

Aries Umweltprodukte trąšos tai – natūralūs ir ekologiški produktai, kurie gaminami iš organinių žaliavų ir juose nėra jokių cheminių priedų. Šios trąšos tai – subalansuotas maistinių medžiagų derinys augalams, kad jie būtų sveiki ir stiprūs bei atskleistų išskirtinį grožį. Šias trąšas galime naudoti nesibaimindami, nes jomis nepertręšite augalų, jos saugios augalams, mums ir mūsų aplinkai.

Kambariniams augalams Aries Umweltprodukte pagamino trejas trąšas. Viską, kas skirta kambariniams augalams, galima rasti čia.

kambarinių augalų trąšos

Trąšos žydintiems augalams – tai greitai veikiančios, skystos trąšos iš augalinės žaliavos puikiems žiedams. Bendra tręšimo rekomendacija yra naudoti jas kas 2 savaites. Tačiau dideliems augalams, kurie ir žydi gausiai (oleandras, kinrožė, pelargonija, bugenvilija, citrinmedis), trąšas naudoti vieną kartą per savaitę. O mažesniems ir ne taip greitai augantiems (kaktusai, raktažolė, raudonoji justicija, bromelijiniai augalai) trąšas naudoti vieną kartą per mėnesį.

Trąšos kambariniams augalams – tai skystos trąšos, kurios ir patręšia, ir sustiprina augalą. Jos skirtos tiems, kurie nori savo augalus aprūpinti gyvybiškai svarbiomis mineralinėmis maistinėmis medžiagomis be perdozavimo, bei tiems, kurie nori skatinti savo augalų žydėjimą ir susilaiko nuo pernelyg didelio azoto tręšimo, nes jis labiau plėtoja lapų masę.

Universalios trąšos – tai trąšos granulių pavidalu su ilgalaikiu poveikiu sodriems žiedams ir sveikiems lapams. Užtikrina sveiką augimą, veikia greitai ir tvariai. Labai patogios, nes užtenka vieną kartą per mėnesį paskirstyti ant vazono žemės ir palieti.

Apie Orchidėjų priežiūrą ir jų tręšimą rašiau čia. Tai yra purškiamos, iš karto paruoštos naudojimui trąšos, todėl maistinės medžiagos pasisavinamos ne tik per šaknis, bet ir per lapus, kas yra pats greičiausias būdas aprūpinti augalą maistu.

Aries Umweltprodukte sukūrė ir dvi puikias augalų stiprinimo priemones. Tai yra ne trąšos, bet pagalba augalui. Vieną iš jų pavadinau Augalų SOS, kurie yra skubios pagalbos lašai, sustiprinantys augalą iš vidaus. Šie lašai labai padeda atgaivinti augalą, kuomet jis paveiktas sausros, šalčio, nesėkmingo perkėlimo į kitą vietą. Ar tiesiog parsinešus nusipirktą augalą, nes tai jau irgi tampa pasikeitusios sąlygos ir jis gali sustresuoti. Tokį, naujai nusipirktą augalą būtinai persodiname į tinkamą žemę ir 1-2 savaites liejame su šiais vandenyje įmaišytais lašais, jie padės atkurti šaknų sistemą ir sustiprins susilpnėjusį augalą. Labai tinka įlašinti į dauginamo vandenyje augalo vazelę, ypač jei augalas sunkiai leidžia šaknis. Po poros savaičių galima dar naudoti Homeopatinį augalų eliksyrą. Šis eliksyras skatina augimą, sutrumpina atsiradusias stresines sąlygas, palaiko šaknų atkūrimą, aktyvina dirvožemio mikroorganizmus, kurie gerina dirvožemio kokybę ir taip optimizuoja augalo augimo sąlygas.

kambarinių augalų eliksyrai

Tai kaip tręšti tuos kambarinius augalus?

Kiekvienas augalas turi šiek tiek skirtingus poreikius. Aš derinuosi prie jų poreikių, bet tręšimo dažnumą esu nustačiusi vieną, nes mėgstu neapsisunkinti su šiuo procesu. Ir nors su šiomis trąšomis maistinės medžiagos nebus perdozuojamos, tačiau dėl paprastumo ir patogumo, na ir dėl to, kad nereiktų įtemptai galvoti kada gi čia tie augalai buvo tręšti, tręšiu vieną kartą per mėnesį, mėnesio pradžioje. Pagal savo augalus daugiausia naudoju Universalias granulines trąšas.

kambarinių augalų trąšos

Kadangi dar turiu augalų, kur užberti granules niekaip nepavyktų dėl pačio augalo struktūros, kaip pavyzdžiui tankiai ant viso žemės paviršiaus suaugusi Peperomija prostrata arba specialiame substrate augantis Plačiaragis (Platycerium), todėl juos laistau Aries kambariniams augalams skirtomis trąšomis. Viksvuolei, kuri mėgsta mirkti vandenyje, irgi labai patinka šios skystosios trąšos, mat jos tinka ir augalams auginamiems hidroponiniu būdu.

kambarinių augalų trąšos

O gausiai žydintiems augalams skiriu Žiedų trąšas. Tokie mano namuose yra Oleandras, apsipilantis nepaprasto gausumo ir kvapnumo žiedais, kaktusai ir pelargonijos.

Šį tręšimo metodą savo augalams taikau jau kuris laikas, jiems jis tinka ir patinka. Aišku, Jūs galite savo augalams pritaikyti individualų tręšimo ritmą, nustatydami konkrečius tręšimo poreikius ir trukmę.

Tai palepinam savo žaliuosius draugus?

 

Dovilė

 

P.S. Susitinkam ne tik tinklaraščio tekstuose, bet ir Instagram arba Facebook!

Atsakyti

Visi laukai yra privalomi

Vardas:
El. paštas: (Nerodoma)
Komentaras:
Kodo tipas