Jericho rožė

Jericho rožė

Jericho rožė – tai išdžiūvęs dykumų augalas, kuris geba atgimti, kai sulaukia bent kiek drėgmės, o visas atgimimo procesas užtrunka kelias valandas. Tokį atgimimo (prisikėlimo) procesą galime sukurti augalui ir savo namuose, įdėję jį į indą su vandeniu. Jo sudžiūvę lapeliai palaipsniui išsivynioja ir atsiveria tarsi pražydusi gėlė.

Dėl ypatingo gebėjimo, atsidūrus nepalankiose sąlygose susiriesti į kamuoliuką ir vėl atsiverti gavus drėgmės, šis sudžiūvęs augalas gavo „Prisikėlimo augalo“ pavadinimą.

Jericho rožės vardu yra vadinami keli augalai, o dažniausiai žinomi yra Anastatica hierochuntica, kuris tikriausiai „Jericho rožės“ vardą gavo iš istorinio konteksto ir Selaginella lepidophylla, kuris vadinamas netikra Jericho rože, nes turi tokį patį prisikėlimo efektą.

Jericho rožė (Anastatica hierochuntica), tikroji – nedidelis pilkas augalas su grakščiai susisukusiomis šakelėmis, kurios išsiskleidžia gavusios vandens. Tikrosios Jericho rožės gimtoji vieta yra Izraelis, Jordanija, Šiaurės Afrikos dalys. Dykumoje augalas dažnai nuplėšiamas vėjo nuo silpnos šaknies ir gali ristis per smėlį mylių mylias, kol gavus drėgmės įsikuria naujoje vietoje.

jericho rožė

Manoma, kad iš pradžių kryžiuočiai, o vėliau piligrimai šiuos ypatingus augalus į Europą atvežė iš šventosios žemės. Kartu su augalu atvežė ir legendą, kad bėgdama iš Nazareto į Egiptą Mergelė Marija palaimino Jericho rožę, todėl ši turinti ir gydomųjų savybių bei dar vadinama „Šv. Marijos rože“.

Įdomu tai, kad po lietaus periodo karštoje dykumoje augalas pradeda džiūti, numeta lapus, o likusios dalys susiriečia į gniutulą, kad išsaugotų sėklas iki kito lietingo sezono. Kai lietaus sudrėkintas kamuoliukas atgyja ir išsiskleidžia, atsidaro sėklų dėžutės, sėklos išsibarsto ir per kelias valandas sudyksta.

Norint prikelti tikrąją Jericho rožę, bent 10 minučių, panardinkite ją į vandens dubenį, kad būtų visiškai apsemta. Jei naudosite karštą vandenį, vystymosi laikas sutrumpės iki kelių minučių, tačiau ši procedūra gali pakenkti augalui, todėl mes jos nerekomenduojame. Kai rožė pradės atsidarinėti, įdėkite ją į negilų indą su kambario temperatūros ar vėsesniu vandeniu tolimesniam vystymuisi. Per kelias valandas augalas pilnai atsivers. Jericho rožės nepalikite vandenyje ilgiau nei savaitę, kitaip ji ims pelyti.

jericho rožė

Vėliau rožę išimkite iš vandens ir džiovinkite mažiausiai 2 savaites. Sudžiūvusi ji irgi labai dekoratyviai atrodo, todėl galima neslėpti, o eksponuoti gražiausioje namų vietoje.

 

Tikrąją Jericho rožę galima įsigyti čia.

 

Jericho rožė (Selaginella lepidophylla), netikroji – samanų paparčio šeimos (Selaginellaceae) rūšis. Šie augalai taip pat vadinami prisikėlimo augalais, nes be vandens gali išgyventi ištisus mėnesius, o gavus drėgmės išsiskleidžia. Netikrosios Jericho rožės gimtoji vieta yra Centrinė ir Pietų Amerika. Dykumoje šis augalas taip pat nuplėšiamas vėjo nuo silpnos šaknies ir gali ristis per smėlį mylių mylias, kol gavus drėgmės įsikuria naujoje vietoje.

Netikra Jericho rožė yra niekuo ne prastesnė už tikrąją ir savo prisikėlimo efektu nei kiek jai nenusileidžia. Skiriasi tik išvaizda: netikroji Jericho rožė labiau panaši į pilnavidurį samanų kamuoliuką.

jericho rožė

Ši rožė ypatingai gražiai atrodo, kai skleidžiasi negiliame stikliniame dubenyje. Nors karštas vanduo sutrumpina išskleidimo laiką, tačiau mes nerekomenduojame jo naudoti, nes taip galima pakenkti augalui. Per kelias valandas augalas pilnai atsidarys kambario temperatūros ar šaltesniame vandenyje. Išsiskleidusia Jericho rože gėrimės apie savaitę, vėliau išimame iš vandens, kad nepradėtų pelyti ir išdžioviname. Po dviejų savaičių visą procesą galima pakartoti. 

Šią Jericho rožę galima įsigyti čia.

jericho rožė išsiskleidusi

Senovėje, žmonės turėjo tradiciją šią dykumų rožę perduoti iš kartos į kartą. Kai kuriose kultūrose egzistuoja paprotys pražydinti Jericho rožę per Kalėdas ir Velykas, kad nustebintų ir pradžiugintų vaikus.

 

Teigiama, kad išsiskleidusi „rožė“ sugeria kvapus, atšviežina patalpų orą.

 

Rašoma, kad Jericho rožių prisikėlimą galima kartoti daugybę kartų, gal net amžinai...

Susiję įrašai

Atsakyti

Visi laukai yra privalomi

Vardas:
El. paštas: (Nerodoma)
Komentaras:
Kodo tipas